Není to klasická tapeta v roli
Pod názvem „tapeta“ si mnozí z vás představují navinutý materiál v metrážové roli. Toto však neplatí pro tapety tekuté, v tomto případě jde o sypkou směs, která se rozdělá s vodou na hustou či řidší kaši, a nanáší špachtlí, hladítkem nebo plechovou či dřevěnou stěrkou pro práci s tmely. Pokud jste dosud s tímto materiálem nepřišli do styku, raději jeho aplikaci vyzkoušejte nanečisto někde „bokem“, a teprve pak se pusťte do práce naostro.
Přírodní materiál
Základní složkou tekutých tapet je celulóza, do níž se přidávají přírodní barviva, kousky bavlny, vlny, hedvábí, slídy, úlomků různých kamínků atp. Směs je pak doplněna speciálním lepidlem a aditivy proti rozmnožování plísní a bakterií.
A co voda a vlhkost
Některé typy tekutých tapet jsou velmi odolné vůči zvýšené vlhkosti a hodí se i do prostředí, kde se vyskytuje větší množství vodní páry, např. do kuchyně nebo do koupelny. Problém však nastává u kontaktu s vodou, tekutá tapety není pro přímý styk s vodou vhodná, ovšem na některých zdrojích se můžete dočíst, že je možné tapetu opatřit bezbarvým vodou ředitelným lakem, který není agresivní a její povrch nepoškodí. Lak může být lesklý nebo matný a po jeho zaschnutí je pak tapeta schopna odolávat i stříkající vodě pod tlakem, např. při sprchování v koupelně. Tato informace však není ověřená, a chcete-li tapety využít v koupelně vedle vany nebo sprchového koutu či umyvadla, ptejte se u svého prodejce nebo přímo u výrobce.
Vzhled by vás mohl oslovit
Netvrdíme, že cena tekutých tapet Colortap musí oslovit každého, ovšem je docela pravděpodobné, že se tak stane, pokud si vyberete vhodný typ, barvu a vzor. Vhodné je předem nafotit místnost, kde budete tekuté tapety nanášet, a následně k fotografiím přikládat vzorky tapet a vybrat mezi nimi tu, co vás nejvíce osloví.